SUPERWIZJA
Jestem certyfikowanym superwizorem Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich (certyfikat nr 7) oraz certyfikowanym superwizorem (wrzesień 2017) stowarzyszenia Nowe Doświadczenie dla Osób Dotkniętych Traumą - NEST.
Prowadzę superwizję indywidualną od 2008 r. Superwizuję zarówno osoby szkolące się w psychoterapii jak również psychoterapeutów certyfikowanych. Możliwe jest superwizowanie terapii indywidualnej jak i grup terapeutycznych. Służę też pomocą superwizyjną osobom innych zawodów – pedagogom, wychowawcom, katechetom, opiekunom społecznym.
Podejmuję się również superwizji via Skype.
W latach 2010 - 2017 oraz od 2022 prowadzę superwizję grupową w ramach Studium Psychoterapii SPCh.
Prowadzę grupowe spotkania superwizyjno-warsztatowe mające na celu dbanie o kondycję psychiczną psychoterapeutów i doradców. Pozwalają one przyjrzeć się poświęcanym na pracę siłom i czasowi, pozwalają przeorganizować swoje zaangażowanie zawodowe by nie tracić życia prywatnego lub odzyskać go po latach zbyt dużego zaangażowania w pomoc ludziom. Przyjrzymy się wyzwalaczom i przeniesieniom oraz wewnętrznym przymusom pomagania. Zajęcia będą też okazją do sprawdzenia jakim ludziom pomagam, jakich unikam a jakich lubię, co we mnie budzą i jak sobie z tym radzę.
„Doskonalenie warsztatu pracy to dla psychoterapeuty bardzo ważna, ale nie jedyna korzyść, odnoszona z superwizji. Superwizja jest procesem poznawania siebie, przekraczającym obszar pełnionej roli zawodowej. Dzięki superwizji możemy wprowadzać istotne zmiany w sposobach pracy, a także dokonywać znaczących zmian we własnym życiu. Mimo, że odkrywanie wiedzy o sobie samych powoduje czasem cierpienie, to bez znajomości siebie nie tylko nie możemy być w naszym zawodzie profesjonalistami, ale także nie rozumiemy samych siebie, nie żyjemy w zgodzie ze sobą, czujemy się zagubieni. Warto zatem podjąć ryzyko otwarcia się na nowe informacje o sobie, które może dać superwizja”
Renata Zuba
Czasopismo: Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia
Numer: 5 Rok: 2000